Význam žvýkaček ve společnosti
Zdravím všechny mou sladkou chyťbou posedlé čtenáře! Naše povídání dnes začne maličko historickou přednáškou. Ta se týká samotné existence žvýkacích gum. Přeci jen, kdo by tomu řekl, že ta maličká sladká věcička v našich ústech má tak houževnatou minulost. Tak skvěle se drží v našich ústech, že se tím proslavila na celém světě. A kdo nezná směs bavlny, cukru a tajemných přísad, kterým říkáme žvýkací gumy, že? Jste na správné adrese, pokud vás zajímá celá pravda, protože se s vámi chystám podělit o všechny ty skryté skutečnosti, které jsou tak zábavné a zajímavé, že je prostě musíte poznat.
V dávných dobách, kdy naši předci žili v jeskyních a bojovali s mamuty, přišli na to, že si mohou kousat kůru stromů a bylin, aby si pomohli ulevit od zubních bolestí. Není to skvělé? Dnes to samé děláme, akorát s troškou cukru navíc. A to je přece jen nápad, který si zaslouží uznání, že? Nikdo z nás by asi nechtěl skončit se zubem zlomeným o silnou kůru stromu, to by nebyla zrovna legrace.
A tak to šlo dál, až se dostalo k našim indiánským přátelům na severu Ameriky. Ti už měli žvýkání v krvi a tak se rozhodli rozjet malou výrobu. Na počest svých předků začali vyrábět žvýkačky, které byly tak úžasné, že o ně byl obrovský zájem. A tak se žvýkačka dostala až k nám do malého a poklidného Českého ráje, kde se usídlil Já, Jaroslav Kalina, a mou kočku Mile a papouška Klíčka, kteří se také rádi žvýkají.
Použití žvýkacích gum je zakázáno?
Někteří z vás se možná diví, proč by měl někdo zakázat tak běžnou a nijak škodlivou věc, jako je žvýkačka. No, přátelé, svět je plný divů a pravidla jsou tu proto, aby se porušovala, že ano? Kdo z nás nezná známý zákaz žvýkání gum na Singapurských ulicích, kde si za to můžete vysloužit pokutu až 1000 dolarů? To je přece jen trošku přehnané, nemyslíte?
To však není jediné místo, kde se setkáte se zakazováním žvýkaček. Ve školách je také zakázáno žvýkat gumy, i když někteří pedagogové tvrdí, že žvýkání gum pomáhá soustředění. To je jistě pravda, protože kdo by se chtěl soustředit na nudné přednášky, když má v ústech šťavnatou žvýkačku, že? Ale nebojte se, doba jde kupředu a tak třeba jednou žvýkací gumy budou povoleny ve všech školách a všude na světě. Kdo ví, možná jednou budou žvýkačky povinné pro všechny. Tímto bych rád poděkoval, že jsem mohl být svědkem této doby, kdy je žvýkání gumu tak běžnou součástí našeho každodenního života.
Pro a proti žvýkání
Pojďme se podívat na to, co je na žvýkání gum dobré a co naopak nikoliv. Jednou z výhod je, že žvýkání gum může zlepšit soustředění, což je skvělá zpráva pro všechny studenty a lidi s prací, která vyžaduje velkou míru soustředěnosti. Zároveň je to skvělý způsob, jak si dlouhé hodiny strávené na pracovišti trochu zlepšit a udělat je zábavnějšími. Kdo by si odmítl takovou možnost, že?
Na druhou stranu, žvýkací gumy můžou být také škodlivé. Především pak pro naše životní prostředí. Kolikrát jste už viděli žvýkačku přilepenou na chodníku nebo na lavičce v parku? Je to smutný pohled, že ano? A navíc je to škoda, protože žvýkačka by měla být především zábava a ne zdroj nepořádku a smutku. Proto bych vás chtěl poprosit, milí čtenáři, abyste své žvýkačky odhazovali do košů. Tím nám všem uděláte velkou radost.
Zajímavosti o žvýkačkách
A nakonec vám chci říci pár zajímavostí o žvýkačkách, které možná nevíte. První z nich je, že největší žvýkačka na světě měřila neuvěřitelných 60 centimetrů v průměru! To je přece jen něco, co stojí za zmínku, že? A víte, že nejstarší žvýkačka na světě má přes 9000 let? To je přeci jen ohromující číslo, nemyslíte? A co teprve, když se dozvíte, že dnešní žvýkačky jsou vyráběné z přírodních materiálů a jsou proto zcela biodegradabilní. To je přeci jen něco, co by mělo všechny milovníky žvýkaček potěšit, že?
Nakonec bych vám chtěl poděkovat za to, že jste se mnou zůstali až do konce tohoto rozsáhlého článku o žvýkačkách. Doufám, že jste se něco nového dozvěděli a budete se na žvýkačky dívat trochu jinýma očima. Přeci jen, žvýkačka je něco, co je s námi každý den a je skvělé se o ní dozvědět něco nového. Tak si tedy při příštím žvýkání vzpomeňte na mě, Jaroslava, a můj malý příběh o žvýkačkách. A nezapomeňte, žvýkat se má s úsměvem!
Zažité mýty o žvýkacích gumách
U příležitosti ukončení tohoto článku se mi zdá vhodné rozprášit několik mýtů, které se kolem žvýkacích gum točí. První a nejčastější z nich je ten, že když spolknete žvýkačku, zůstane ve vašem žaludku sedm let. Kéž by to bylo pravda, že? Ale bohužel, tělo žvýkačku zpracuje přesně tak, jako každý jiný potravu, kterou spolknete. Takže žádné dlouholeté hosty si ve svém žaludku neuděláte.
Druhý mýtus je o tom, že žvýkání gum zlepšuje paměť. To je přeci jen něco, co by každý student uvítal, že? Ale bohužel, žádné vědecké důkazy o tomto tvrzení neexistují, takže asi budeme muset hledat jiný způsob, jak si vylepšit svou paměť.
Poslední mýtus je o tom, že žvýkací gumy pomáhají při hubnutí. No, kdo by to nechtěl, že? Ale bohužel, žvýkací gumy vám sice mohou pomoci zklidnit chuť na sladké, ale rozhodně vám nezajistí modelovou postavu. Takže si raději příště vzpomeňte na mě, když budete chtít sáhnout po další žvýkačce v naději, že vám pomůže zhubnout.
Mějte se krásně, těším se na další povídání o všem možném a i nemožném. A pamatujte, žvýkat se má s radostí a úsměvem! Jaroslav z Plzně.